Biz Neysek Hikayesi

Biz Neysek Hikayesi

Biz Neysek Hikayesi

Bir sanatçı olarak, müzik hayatım boyunca sosyal içerikli şarkılar yazdım ve birçoğunda kadın konularını işledim. Kendimi tanıdığım kadarıyla kadın meseleleri çözümlenene kadar da bu konular hakkında müzik yapmaya devam edeceğim.

 

Sultana (2000) 

Son birkaç senedir, kadının varoluşu ve metalaşması hakkında dikkat çekmek istediğim bireysel bir sosyal sorumluluk projesi üzerinde çalışıyorum. “Biz Neysek”, daha iyi bir dünyada yaşamak için çalışan birçok değerli ve duyarlı kişilerin desteği ile ortaya çıktı bu proje.

 

2014 senesiydi, bir tv kanalının haber programında, erkekler tarafından kadınlar adına ve kadının hayatını etkileyecek önemli kararlardan bahsediliyordu. Kadınlar hakkında yapılan yorumlar, kadının toplumsal konumunu şekillendiren çalışmalar ve bu gidişatı bende bir soru uyandırdı. Biz neyiz? Kimiz ve insan olarak neredeyiz? Çocuklarımıza ne öğretiyoruz? Bu sorulardan ilham alarak ‘Biz Neysek’ adlı şarkımın sözlerini yazdım.

 

Sonrasındaki iki yıl boyunca bu sözlerin müziğe dönüşmesi, müziğin görsellikle buluşması, video klip sunumu ve oradan kitlelere ulaşması çalışmaları ile geçti. Sanatımla, kadın ve çocuk hakları konusundaki eğitim eksikliği ve eşitsizlik gibi toplumsal sorunları da yeniden gündeme getirmek adına bu çalışmayı yaptım. Toplumsal meselelere duyarlı biri olarak, kadınlar için daha iyi olanaklar yaratılması adına yaptığım bu şarkıdaki sözlerin pozitif toplumsal değişim ve farkındalık kazandırmasını hedefliyorum.

 

Kollektif Bir Çalışma

Biz Neysek sosyal sorumluluk projesi gönüllü katkılar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu açıdan bu çalışma birçok kişinin imzasını taşır. Stüdyo ve aranje konusunda Ozan Doğulu’nun müzik prodüksiyonundaki desteği çok değerlidir, teşekkür ediyorum. Stüdyoda kayıt süresince teknik desteklerinden dolayı, Aliş Kaygusuz, Özgür Kurum ve Zehra Belevi’ye teşekkür ederim. Müzik oluştuktan sonra bir katkı da Orchard’dan geldi. Metin Uzelli ve Orchard ailesine digital platform ve sosyal medya destekleri için teşekkür ederim.

 

Sıra video klip yapma aşamasında idi ve acaba bu klibi yapabilirmiyim gibi düşünceler ve arayış içerisindeyken, yakın arkadaşlarımın sayesinde tanıştığım birçok yetenekli kişilerle tanışma ve çalışma fırsatını buldum. Video klip yönetmenimiz Başak Layiç, yapımcı Günsu Sarı, post-prodüksiyon yönetmeni Bahadır Kapdan, içinde bulunduğumuz şartlar altında olağanüstü iş çıkardılar, görüntü yönetmeni Emre Ökten, sanat yönetmeni Merve Ayan ve prodüksiyonda emeği geçen herkesin ellerine sağlık çok teşekkürler. Klipte dansları ile Aydan Alpyıldız, Celalettin Rumi Güngör, Şükrü Kibar ve görüntüleri ile destek veren Çiğdem Çaylayık, Güneş Maya Timur, Nesrin Yılmaz, İrem Urak, Mehtap Cengiz, Selin Kayacan, Voyana Colic, Ayla Yalçın, herkese teşekkür ederim.

 

Styling konusunda muhteşem tasarımları ile Simay Bülbül’e desteği için teşekkür ederim. Klipte üç farklı tasarımını giydim. Ekranda güzel görünmemi sağlayan saç tasarımları için Cengiz San’a teşekkür ederim.
Yapım sırasında yardımcı olan ve bizlere kolaylık sağlayan Studios Çukurcuma, Blippar ve Boogy’e teşekkürler.

 

Kadın sorunları global bir konudur. Bu evrenselliği kapsaması açısından klipte Afganistan kadınlarının protesto görüntülerini kullandım ve böylelikle onlara varoluş mücadelelerinde yalnız değilsiniz demek istedim. Projeye yurt dışından gelen bu destek için TOLOnews’a teşekkürler.

 

Cloudnames’in Projeye Olan Katkısı

Şarkıyı yapmak ve klibi hazırlamak uzun bir süreçti. Birçok kişinin emeği geçen bu değerli çalışmayı kitleler ile nasıl paylaşabileceğim diye düşünürken, yollarımız kesişti ve nihayetinde güçlendirici destek Cloudnames tarafından geldi. Cloudnames, şu an yayında olan www.sultanasound.com adlı internet siteme sponsor oldu. Müzik çalışmalarımın yanısıra blog bölümünde güncel birçok paylaşım yapabildiğim harika bir web sitesi tasarladılar. Leyla Ok ve Pal Storehaug, yaratıcı tasarımları ile Tuncay Dinç ve tüm Cloudnames ailesine verdikleri destek için teşekkür ederim. Web sitesi yayına geçmeden bir hafta önce geri sayım başlattık ve Biz Neysek video klibini 17 Şubat 2016 akşamı 21:00 de, web sitemin online yayına geçmesi ile tüm dünyada eşzamanlı olarak izlemeye sunduk. Bunu yaparken de bir “ilk”e imza atmış olduk sanırım. 

 

Tanıtım Gecesi Mekan

Eşzamanlı tanıtım anı, Beyoğlu’ndaki tarihi Regency 1924’de gerçekleşti. Bu güzel tarihi mekanı, sosyal sorumluluk şarkım Biz Neysek’in, video klibi tanıtımı için bizimle paylaştıkları ve lansmanımıza verdikleri etkinlik desteği için Murat Koray, Mike Norman ve Regency 1924 ekibine teşekkür ederim.

 

Restoranın girişinde “sonsuza kadar rezerve” edilmiş bir masa yer alıyor. Bu masa Atatürk’ün en sevdiği köşe olarak ayrılmış. Atatürk’ün ruhunun enerjisinin eşliğinde, bu projeyi sunmak, beni oldukça duygulandırdı. 1926 yılında yeni yurttaşlık yasası ile çok eşlilik kaldırılmış, kadınların da boşanma, velayet ve miras konuları üzerinde eşit haklar elde etmesi sağlanmıştır. Özellikle kadınlar için, Atatürk’ün bıraktığı en değerli miras, kadınlara ve eğitime getirdiği eşitlik ve haklardır. Şüphesiz ki Atatürk’ün yaptığı bu reformlar sayesinde ben de eğitimimi tamamladım ve iradesi hür bir insan olarak hayatıma devam ediyorum ve bu değerin bilinci ile çalışmalarımı yapıyorum.

 

Sosyal Sorumluluk Mesajı

Nefes aldığımız her gün daha iyiye doğru gitmek için yaşıyoruz. Farkındalık yaratarak toplumda pozitif sosyal değişimler yapabiliriz. Biz Neysek, kadın ve kız çocuklarımızın güçlenmesi, bir “insan” olarak hayatı değerimizin bilinci ile yaşamak, cinsiyete dayalı kalıplaşmış toplumsal kimlikler hakkında ışık tutmak, bir birey olarak kadının kendi hayatına, varoluşuna ve bedenine sahip çıkmasını anlatıyor. Gelecek nesillere, geçmişin yanlışları veya günümüzde geçerliliğini yitirmiş eski kurallar ile devam etmek yerine, kendi değerlerinin bilinci ve doğruları ile yaşamaları için yol göstermek önemli bir sorumluluktur, her birimiz için. Toplumda, sanatçılar farkındalık ve değişim için, en önde bayrak taşıyan kişilerdir. Ben de bir sanatçı olarak bu görevim için çalışmaktan mutluyum.

 

Biz Neysek Şarkı Sözleri

1:
Annem beni sana kul olsun diye doğurmadı
Prensimi buldum sandım olmadı
Boşa koydum boş dolmadı
Doluya koydum dolu almadı
Babam bana san köle olsun diye can katmadı
Taşınır mal bu al diye beni sana satmadı
Bedenim benim, mabedim
Bedenim evim, anlamadı

2:

Yapboz hayat bir merak bir bilmece
Herşey güzellik değil benim ruhum yüce
Eteğim kısa! Kime ne?
Başörtüm var! Ona ne?
Tek söz sahibiyim nefsimde ben nefesimde
Kontrol bende geleceğim özgür seçimimde
Bedenim benim, mabedim
Bedenim evim, ona ne!

Rap:
Evren içinde evren/Onsekiz bin alem/Yoksun varsın sonra tekrar yoksun/Adem ile Havva’dan yaratılış hikayem/Hem dişi hem bilirkişi/Hem de feminen o yapar işini/Haydi haydi kuzum büyü/Başın dik yürü

Nakarat:
Akılları fikirleri (şşşhhh)
Akılları fikirleri (şşşhhh)
Akılları fikirleri (şşşhhh)
Neysek! Neysek! Biz Neysek?!

 

‘Biz Neysek’ hakkında düşüncelerinizi duymak isterim. Farkındalık yaratmak için konuya destek vermek amacıyla paylaşır ve görüşlerinizi yazarsanız mutlu olurum. Sevgi ile,
Sultana

 

©2017

1 Comment
 • Philip Clemence
  Reply

  Nice to see these lyrics, although I know the Google translation is poor..
  I found your music in 2002 bought Cirkez Kizi from iTunes after i saw your video Kusu Kalkmaz. I listened to that album almost every day at work for years!
  Always i wanted to understand the words but could not find a good translation.
  I found people talking about your songs on the internet and little-by-little, got to understand some lyrics- haha :)
  Then I found Sohret Yolu ..wow!
  Thanks so much for the music!
  I will copy these words, and search for better meanings .. Google translate is not very good sometimes :)

  October 3, 2018 at 6:44 pm

post a comment