KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ AÇILDI

img_2486-1.jpg

KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ AÇILDI

Beşiktaş Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi İstanbul’un merkezinde kadınlarımıza hizmet üreterek toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadelede yeni bir adım attı.

8 Mart’da Çırağan’daki Belediye Binası içerisinde, şiddet mağduru, sosyolojik, hukuki sorunları olan kadınlara hizmet verecek Kadın Dayanışma Merkezi’nin açılışında, Beşiktaş Belediyesi kadın meclis üyeleri “Biz Neysek”i kullanmak istediler.   

 Tüm Beşiktaş İlçesi sokaklarına pankartlarda şarkımın sözlerini slogan olarak yazdılar. Benim de bulunduğum Kadın Dayanışma Merkezi açılışında ve aynı zamanda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamasında bu sloganları pankartlarda beraber taşıdık. 

  Birçok alanda kadını güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapılması planlanan merkezin açılışını Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar kadın hakları eşitliği ve kadına şiddet konusunda güzel bir konuşma yaptı.

 Ardından mikrofonu ben aldım. “Neysek neysek biz neysek? Dünyadaki tüm filozofların, din ve bilin insanlarının cevap aradığı bir sorudur bu. Neyiz, neden varız? Malesef ki bazı toplumlarda kadının varoluş sebebi; gelenek, görenek, din öğretileri veya inanç öğretileri altında eşitsizlik içinde şekillenmiştir” sözleriyle konuşmama başladım. 

Son olarak “ Beşiktaş Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi hayırlı olsun! Herşeyin başı sevgidir. Sevgi iyileştirir. Sevgi ve şefkatin birleştirici gücü altında dayanışma ile daha dengeli, huzurlu, mutlu nesillere burada tohum atılıyor bugün. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!” dedikten sonra dünyanın en tatlı dansçısı Aydan Alpyıldız’ın dansı eşliğinde hep beraber Biz Neysek’i söyledik.

 
“Şiddetsiz bir hayatı dayanışmayla örelim” sloganını egemen kılmak için çalışmalara başlayacak Beşiktaş Belediyesi “Kadın Dayanışma Merkezi” şiddete maruz kalan kadınların; bürokrasiye takılmadan başvurabilecekleri, ön yargısız ve güvenli bir ortamda hikâyelerini anlatabilecekleri, ihtiyaç duydukları destekleri talep edebilecekleri ve kadına yönelik şiddet (fiziksel, ekonomik, psikolojik, sözel, cinsel), çocuk istismarı, cinsiyet ayrımcılığı, yoksulluk ve kamusal haklardan yoksunlukla ilgili pek çok sorun için şahsen, telefonla ya da başka bir kurum aracılığı ile başvurabilecekleri bir merkez olacak. Psikolojik destek ve danışmanlık dahil geniş yardım kapsamıyla merkez, İstanbul genelindeki 39 belediye arasında bir ilk olma özelliğini de taşıyor. 

  
Son 18 aydır uğraştığım, emek verdiğim bu sosyal sorumluluk projemin önemli ve değerli bir amaca hizmet etmesinin mutluluğu içinde eve döndüm. Güzel bir gündü.
 

No Comments

post a comment