Kadın Dayanışma Merkezi Açılışında “Biz Neysek”

Kadın Dayanışma Merkezi Açılışında “Biz Neysek”

KADIN DAYANIŞMA MERKEZİ AÇILIYOR

Beşiktaş Belediyesi kadın çalışmaları konusunda hedeflediği öncelikleri bir bir hayata geçiriyor. Beşiktaş Belediyesi “Kadın Dayanışma Merkezi”, 8 Mart 2016 Salı günü, saat 14:00’da Çırağan Ek Hizmet Binası’nda açılıyor.

Beşiktaş Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi İstanbul’un merkezinde kadınlarımıza hizmet üreterek toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadelede yeni bir adım atıyor. 

“Şiddetsiz bir hayatı dayanışmayla örelim” sloganını egemen kılmak için çalışmalara başlayacak Beşiktaş Belediyesi “Kadın Dayanışma Merkezi” şiddete maruz kalan kadınların;

– Bürokrasiye takılmadan başvurabilecekleri

– Ön yargısız ve güvenli bir ortamda hikâyelerini anlatabilecekleri

– İhtiyaç duydukları destekleri talep edebilecekleri;

– Kadına yönelik şiddet (fiziksel, ekonomik, psikolojik, sözel, cinsel) , çocuk istismarı, cinsiyet ayrımcılığı, yoksulluk ve kamusal haklardan yoksunlukla ilgili pek çok sorun için şahsen, telefonla ya da başka bir kurum aracılığı ile başvurabilecekleri bir merkez olacak.

Merkez öncelikli olarak şiddete maruz kalan kadınlara;

– Psikoloji,

– Barınma (Sığınak yönlendirmeleri),

– İstihdam,

– Hukuk,

– Nakdi yardım yönlendirmeleri konularında destek ve danışmanlık sunacak.

Bu kapsamıyla merkez, İstanbul genelindeki 39 belediye arasında bir ilk olma özelliğini de taşıyor. 

Merkezin açılışı 8 Mart 2016 Salı günü Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve kadın haklarına yönelik mücadelesiyle ismi öne çıkan Sultana tarafından yapılacak. Bilindiği üzere Sultana son olarak “Biz Neysek” isimli şarkısıyla gündeme gelmişti. Bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında sunulan şarkı cinsiyete dayalı kalıplaşmış toplumsal kimlikler hakkında ışık tutmayı ve kadının metalaşması konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

İletişim Bilgileri:

Adres: Beşiktaş Belediyesi Çırağan Ek Hizmet Binası, 

Yıldız Mah. Çırağan Cad. No:77 Beşiktaş

Tel: 0212 319 42 42 (Dahili 5022)

E-mail: [email protected]

No Comments

post a comment