BİZ NEYSEK

         A VOICE FROM ISTANBUL

Know your truth. Live your truth. 

Since the beginning of human existence, theology, philosophy and science have all searched for an answer to one key question. Why are we here? There is, of course, a reason of our existence or maybe several reasons. As a woman, I must say that I am not here to be suppressed or enslaved by other gender, under the teachings of traditions, cultural attributes and belief systems. 

It is time to know our worth. 

It is time to live life with our worth.

It is time to love our selves.

Each and every one of us has a value in our existence beyond our gender and our sexual identity.

“Biz Neysek” (What We Are) is a song about women owning their existence, owning their bodies and having a say about their lives, at the same time celebrating women who do so. The song carries a positive strong message and with a humorous chorus brings attention to the objectification of women. I wrote this song because of recent political statements about women and because of the backwards steps being taken, as if we are turning back towards medieval ages. But we have come too far to turn back. Women are able to think and make decisions about their future and their body. Women are able to make their own choices. Women are able to speak and voice their opinion. 

With “Biz Neysek”, I would like to counter the negative impact of socio-cultural prejudices on women, help free people from separatist perspective based on human gender and help raise awareness of objectifying female existence.  

Please join me in making a difference, to help make a better world for all of us. 

SULTANA


YouTube

BİZ NEYSEK MANİFESTO

Gerçeğimizi bilmeliyiz ve gerçeğimizi yaşamalıyız. 

Dünyadaki tüm filozofların, din ve bilim adamlarının araştırdığı sorguladığı, cevap aradığı bir sorudur bu, “neden buradayız?” Burada olmamızın elbet bir sebebi var ve bir kadın olarak varoluş sebebi gelenek, görenek veya inanç öğretileri ile bir başka cinsiyetin varlığı altında ezilmek veya köleleşmek değildir. 

KENDİ DEĞERİMİZİ öğrenmenin zamanıdır. 

Kendi değerimiz ile yaşamanın zamanıdır. 

Kendimizi sevmenin zamanıdır.

Herbirimiz, cinsel kimliğimiz ötesinde varoluşumuzda değerliyiz. 

“Biz Neysek” şarkısının ana teması, kadının kendi hayatına, varoluşuna ve bedenine sahip çıkmasını içeriyor ve aynı zamanda sahip çıkmış olanları taçlandırıyor. Her açıdan pozitif mesajlar vermek için yazdığım şarkının bölümünde esprili bir tarzla kadının cinsel metalaştırılmasına dikkat çekmek istedim. Kadın, sanki düşünemeyen bir varlık ve birileri kadının hayatı hakkında karar vermek istiyor. Kadının bedeni hakkında söz sahibi olmak istiyor. Kadının geleceğini şekillendirmek istiyor. Kadını susturmak istiyor. 

“Biz Neysek”, sosyal ve kültürel önyargıların yerleştirdiği negatif düşünceleri iyileştirmek, karşılıklı anlayışı geliştirmek, örf ve adet adı altında oluşturulmuş olan ayrımcı bakış açısından kurtulmak ve cinsiyete dayalı kalıplaşmış toplumsal kimlikler hakkında ışık tutmak ve kadının metalaşması konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yazılmış bir şarkıdır.

Eylül 2015 tarihi itibariyle  iTunes, TTNET, Turkcell, Deezer dahil olmak üzere tüm dijital müzik platformlarında iki farklı versiyonu ile beğeninize sunulan bu değerli projenin video klibini tanıtmaktan gurur duyuyorum. Müzik aranje ve stüdyo yapım desteği için Ozan Doğulu’ya sonsuz teşekkür ve minnet duygularımı burada ifade etmek istiyorum.

Biz Neysek şarkı ve klibinin oluşum hikayesinde maddi kaygılardan uzak, herkesin inanarak ve gönül işbirliği içerisinde çalışması, bu sosyal sorumluluk projesini çok değerli yapıyor. Daha iyi bir dünyada yaşamak isteyen, daha iyi bir dünya yaratmak isteyen birçok yetenekli genç profesyoneller, hiçbir maddi endişe gütmeden, zamanları, emekleri ve yaratıcıkları ile projeye destek verdiler. Katkılarından dolayı herkese teşekkürler. 

SULTANA